به روز شده در : 1395/03/10
رسانه خبری سازمان های غیر دولتی ایران
 
نقش پذیری و مشارکت مردم در عرصه اجتماعی، اقتصادی موفقیت کشور را رقم می زند
محمدباقرقالیباف:
نقش پذیری و مشارکت مردم در عرصه اجتماعی، اقتصادی موفقیت کشور را رقم می زند

شهردار تهران در همایش مسئولیت اجتماعی بنگاه های اقتصادی گفت: توسعه اجتماعی باید از بطن و درون جامعه آغاز شود و شروع آن نیز نیازمند فرهنگ سازی است. پرچم فرهنگ سازی نیز برای توسعه اجتماعی باید در دست خانم ها باشد.


 
 
يادداشت
مفاهيم سمن
سازمان مردم‌نهاد يا سمن‌ (NGO) به سازماني اشاره مي‌كند كه مستقيما بخشي از ساختار دولت محسوب نمي‌شود اما نقش بسيار مهمي به‌عنوان واسطه بين فرد‌فرد مردم و قواي حاكم ايفا مي‌كند.
چگونگي و چيستي سازمانهاي مردم نهاد (NGO)
سازمانهاي مردم نهاد يا (NGO) ها نامي است كه زياد به گوش مي خورد و در كشورهاي مختلف با توجه به فرهنگ هاي موجود در هر كشور حول محور هاي مختلف شكل مي گيرد.
آسيب شناسي فعاليت سمن‌ ها در جامعه ايران
سازمان‌ها مردم نهاد در ايران به لحاظ ساختاري فقط در موضوعات خاصي مي‌توانند ورود كنند چرا كه جامعه ايران در بسياري از مسائل، سازو كارهاي دروني خود را دارد. سمن ها ريشه در تاريخ و فرهنگ غرب دارند و معمولا در بين اقشار متمايل به فرهنگ غرب زودتر جاي خود را باز مي‌نمايند. يكي از اولي‌ترين انحرافات سمن‌ها در ايران انتقال مطالبات و خواسته ها به سرويس‌هاي اطلاعاتي بيگانه است.
كاركردهاي سازمان‌هاي غيردولتي در پيشگيري از ناهنجاريهاي اجتماعي
نشانه‌هاي اعتياد به فضاي مجازي
افراد معتاد به اينترنت و شبكه‌هاي اجتماعي از زندگي روزمره خانوادگي، اجتماعي و شغلي دور مي‌شوند، وابستگي‌شان به اينترنت روز به روز بيشتر مي‌شود، اگر از آن استفاده نكنند، افسرده و دچار اضطراب مي‌
 
گزارش
مفاهيم سازمان هاي مردم نهاد
اگرچه انجمن‌هاي داوطلبانه شهروندان در سراسر تاريخ وجود داشته‌اند اما سازمان‌هاي غيردولتي در 2قرن اخير توسعه يافته‌اند. يكي از نخستين سازمان‌هاي اين‌چنيني، صليب سرخ جهاني است كه در سال ۱۸۶۳ تأسيس شد. و عبارت «سازمان‌هاي غيردولتي» با تأسيس سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۵ به وجود آمد.
دستورالعمل اجرايي انتخاب نماينده سمن ها در هيات هاي نظارت بر تأسيس و فعاليت سازمانهاي مردم نهاد

آشنايي با معروف ترين پهلوانان شاهنامه

«شاهنامه» 30 سال زمان مي خواست تا تبديل شود به حماسه ي ملي ايرانيان؛ شاهكاري كه با داستان پردازي ها و حماسه سازي هاي فردوسي حكيم، توانست نام ايران را جاودانه كند.
 
طنز
 
داستان پر حاشيه دريافت يا انصراف از دريافت يارانه ها موضوعي ست كه به تازگي بازار محافل را به شدت ...
شعر طنز سياهي از ولي بريم نژاد درباره سقوط هواپيماي بويينگ در اروميه
ولي بريم نژاد
 
مقالات
 
معنا شناسي مفهوم بخل در قرآن كريم
در جهاني كه همه جا سخاوت حكمفرماست، بخيل بودن، ناهماهنگي با عالم هستي است. نكوهش بخل و مدح و ستايش سخاوت به طور گسترده در آيات و روايات به چشم مي خورد. در قرآن كريم براي تبيين دقيق اين مفهوم از واژه هاي بخل، شحّ، قتور و ضنين استفده شده است. در اين مقاله با استفاده از بعضي روشهاي معناشناسي (Semantic) واژگان فوق مورد بررسي و تحليل قرار گرفته اند.
 
 
 
 
پیش گیری ، کنترل، کاهش آسیب های اجتماعی و توانمندی جامعه توسط مردم می تواند به سرانجام برسدفرزاد هوشیار پارسیان در همایش مسئولیت اجتماعی بنگاه های اقتصادی گفت؛
پیش گیری ، کنترل، کاهش آسیب های اجتماعی و توانمندی جامعه توسط مردم می تواند به سرانجام برسد
همایش مسئولیت‌پذیری اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی در حال برگزاری در برج میلاد تهران است و این همایش تا فردا عصر مسائل و توانمندی های سازمان های مردم نهاد و مسولیت اجتماعی را مورد بررسی قرار خواهد داد مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران در این همایش گفت: پیش گیری ، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی و توانمندی جامعه توسط مردم می تواند به سرانجام برسد.
حلقه مفقوده عدالت جنسیتی در جهان " اشتغال" زنان استنائب رئیس انجمن مطالعات زنان اعلام کرد؛
حلقه مفقوده عدالت جنسیتی در جهان " اشتغال" زنان است
نائب رئیس انجمن مطالعات زنان با تاکید بر اینکه مفهوم عدالت جنسیتی باید به درستی در کشورها تعریف شود، گفت: اکنون مهمترین بی عدالتی جنسیتی درباره زنان در جهان موضوع اشتغال است.
آينده محيط زيست را  سفيران طبيعت رقم مي زنندآينده محيط زيست را سفيران طبيعت رقم مي زنند
آموزش محيط زيست مساله‌ای است که در كمتر مدارسي به آن توجه ميشود و امروزه با وجود آسیب‌های اجتماعی محيط زيستي و فراگیر شدن مشكلات در عرصه طبيعت و محيط زيست این موضوع به یک دغدغه مهم در این حوزه تبدیل شده است. از همین رو، آموزش و پرورش، اداره محيط زيست و دیگر سازمان‌های خصوصی و دولتی تلاش کرده‌اند تا آموزش محيط زيست را همگام با یکدیگر در مسیر صحیح خود هدایت کنند.
پیش نیاز جامعه پویا؛ خوداتکایی سمن هاستپیش نیاز جامعه پویا؛ خوداتکایی سمن هاست
«سیدحسن موسوی چلک» رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران و «سیف الله سیف اللهی» رییس پژوهشکده جامعه پژوهی و برنامه ریزی المیزان، وجود سازمان های مردم نهاد در هر کشوری را ضروری دانستند و تاکید کردند استقلال سمن ها شایسته جامعه فعال و پویا است.
لزروم ایستادگی ابتکار در مقابل فشارهای دولت برای انتقال آبدرخواست فعالان محیط زیست خوزستان و چهارمحال و بختیاری:
لزروم ایستادگی ابتکار در مقابل فشارهای دولت برای انتقال آب
شبکه تشکل‌های محیط زیستی استان خوزستان و استان چهارمحال و بختیاری از معصومه ابتکار خواستند با توجه به مأموریت سازمان حفاظت محیط زیست در مقابل فشارهای تازه دولت برای انتقال آب ایستادگی کند.
آغاز به کار دوره آموزشی خبرنگاری و ارتباط با رسانه ها ویژه سمن ها در تهرانآغاز به کار دوره آموزشی خبرنگاری و ارتباط با رسانه ها ویژه سمن ها در تهران
مدیر عامل موسسه اندیشه سازان هاتف گفت: دوره آموزش خبرنگاری ویژه سازمان های مردم نهاد در تهران با حمایت ستاد توان افزایی و حمایت از سازمان های مردم نهاد برای افزایش حضور سمن ها در فضای رسانه ای و همچنین توانمندسازی سمن ها در حوزه روابط عمومی برگزار می شود.
نام گذاری "ماه خرداد " از سوی گروه های دوستدار کودک به عنوان "جاده های امن"نام گذاری "ماه خرداد " از سوی گروه های دوستدار کودک به عنوان "جاده های امن"
گروههای دوستدار کودک در سراسر کشور طرح "جاده های امن"را در خردادماه اجرا می کنند ، این گروهها در نظر دارند تا با جلب توجه جامعه به حوادث جاده ای و خیابانی و توزیع رایگان ترجمه ی جزوء منتشر شده از طرف سازمان بهداشت جهانی با عنوان اقدام وپیشگیری از حوادث جاده ای، در کاهش حوادث جاده ای در کشور سهمی داشته باشند.
به بهانه روز جهانی تنوع زیستی 2 خردادبه بهانه روز جهانی تنوع زیستی 2 خرداد
بیست دوم می مصادف با دوم خرداد به عنوان روز جهانی تنوع زیستی نامگذاری شده است، هر ساله از سوی کنوانسیون تنوع زیستی شعاری برای روز جهانی تنوع زیستی با توجه به وضعیت آن سال انتخاب و اعلام می‌شود. شعار امسال روز جهانی تنوع زیستی نیز تامین و جریان‌سازی تنوع زیستی، پایداری مردم و معیشت آنها است.
توزیع سبد غذایی/آغاز دوازدهمین دوره طرح ملی همای رحمترئیس سازمان داوطلبان هلال احمر خبر داد؛
توزیع سبد غذایی/آغاز دوازدهمین دوره طرح ملی همای رحمت
رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر از آغاز دوازدهمین دوره طرح ملی همای رحمت از امروز در سراسر کشور خبر داد.
نوشداروی یوزپلنگ‌های باقی مانده اختصاص بودجه برای احداث روگذر استنوشداروی یوزپلنگ‌های باقی مانده اختصاص بودجه برای احداث روگذر است
ایران در منظر بین‌المللی میزبان کمتر از ۷۰ قلاده یوزپلنگ آسیایی موجود در جهان است اما این گربه‌سان ارزشمند در انتظار تامین بودجه احداث روگذر برای عبور از دو جاده‌ای که قلب زیستگاهش را خراشیده‌اند، با انقراض دست و پنجه نرم می کند.
هیچ بیماری، کمرشکن‌تر از اعتیاد نیستمعاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر:
هیچ بیماری، کمرشکن‌تر از اعتیاد نیست
معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: هیچ بیماری، کمرشکن‌تر از اعتیاد نیست؛ چرا که هزینه‌های بالای اجتماعی، اقتصاد و خانوادگی را در پي دارد.
افراد با آموزش توانمند می شوند/ توانمندی تک تک افراد جامعه، پیشگیری از آسیب های اجتماعی را دربرداردتشریح اقدامات جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی خانه مهر تهران پارس:
افراد با آموزش توانمند می شوند/ توانمندی تک تک افراد جامعه، پیشگیری از آسیب های اجتماعی را دربردارد
مدیر عامل جمعیت "همیاران سلامت روان اجتماعی خانه مهر تهرانپارس" گفت: همیاران سلامت روان اجتماعی تلاش می کنند با ارائه خدمات پیشگیرانه در حوزه های متفاوت آسیب اجتماعی، دانش رفتاری را در سطح عمومی جامعه افزایش داده و سلامت روانی احاد جامعه را ارتقا دهند.
نقش سازمان های مردم نهاد در کاهش آسیب های اجتماعی بسیار موثر استنقش سازمان های مردم نهاد در کاهش آسیب های اجتماعی بسیار موثر است
کارشناس مسائل اجتماعی عنوان داشت: علی رغم اینکه سازمان های مردم نهاد و دولت حداقل در ده سال گذشته به برنامه های کاهش آسیب های اجتماعی توجه ویژه ای نشان دادن ولی نقش سازمان های مردم نهاد در این زمینه بسیار پررنگ تر بوده است. متاسفانه عموم مردم نسبت به برنامه های کاهش آسیب آشنایی کمی دارند.
یکی از مهم‌ترین ابهامات مصوبه آموزش مهاجرین افغانستانی در ایران پرداخت شهریه استقاسم زاده در نشست «عدالت آموزشی و کودکان مهاجر» عنوان کرد:
یکی از مهم‌ترین ابهامات مصوبه آموزش مهاجرین افغانستانی در ایران پرداخت شهریه است
رئیس هیأت مدیره شبکه یاری کودکان کار و خیابان گفت: یکی از مهم‌ترین ابهامات مصوبه آموزش مهاجرین افغانستانی در ایران پرداخت شهریه است اما واقعیت این است که مشارکت اجباری از سوی برخی مدارس وجود دارد.
سمن ها هستند که از حقوق گروه های آسیب پذیر حمایت می کنند/فعالان مدنی برای تشکیل شورای عالی کودک هم صدا شوندسمن ها هستند که از حقوق گروه های آسیب پذیر حمایت می کنند/فعالان مدنی برای تشکیل شورای عالی کودک هم صدا شوند
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اظهار داشت: از سمن ها و دانشجویان در همایش ها و جلسات به عنوان ویترین استفاده می کنند و دلیل اینکه از سمن ها در تصمیم گیری ها استفاده نمی شود این است که سازمان های مردم نهاد در کف خیابان هستند، با واقعیت ها روبرو هستند و این NGO ها هستند که از حقوق گروه های آسیب پذیر جامعه حمایت می کنند.
ضرورت تبدیل فرهنگ طلبکاری از دیگران را به فرهنگ بدهکاری به همنوعمدیرعامل خانه سازمان های مردم نهاد استان مرکزی:
ضرورت تبدیل فرهنگ طلبکاری از دیگران را به فرهنگ بدهکاری به همنوع
مدیرعامل خانه سازمان های مردم نهاد استان مرکزی گفت: تلاش می کنیم فرهنگ نشستن و محاکمه گری دولت ها و طلبکاری از دیگران را به فرهنگ بدهکاری به همنوع و دستگیری برای رفع مشکلات تبدیل کنیم.
دومين كنگره دوسالانه بين‌المللي آنكولوژي كودكان، بزرگداشت پروفسور پروانه وثوق برگزار شدهمزمان با بيست و پنجمين سال فعاليت مؤسسه خيريه محك
دومين كنگره دوسالانه بين‌المللي آنكولوژي كودكان، بزرگداشت پروفسور پروانه وثوق برگزار شد
دومين كنگره دوسالانه بين‌المللي آنكولوژي كودكان، بزرگداشت پروفسور پروانه وثوق همزمان با 25 سالگی مؤسسه خیریه محک، با حضور قائم‌مقام وزیر بهداشت در امور مشارکت‌های اجتماعی سازمان‌های مردم نهاد، رئیس انجمن خون و سرطان كودكان ايران امروز در تهران افتتاح شد.
حدود 18 نوع اختلال جنسی شناخته شده وجود دارد/ این موسسه به بیماران اختلال هویت جنسی می پردازدتشریح اقدامات انجمن حمایت از بیماران مبتلا به اختلال هویت جنسی ایران در گفتگو با وطن؛
حدود 18 نوع اختلال جنسی شناخته شده وجود دارد/ این موسسه به بیماران اختلال هویت جنسی می پردازد
مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران مبتلا به اختلال هویت جنسی ایران گفت: انجمن حمایت از بیماران مبتلا به اختلال هویت جنسی از سال 86 فعالیت خود را شروع کرده است و به افرادی که در هویت جنس خودشان که آیا مذکر است یامونث، اختلال دارد خدمات ارائه می کند یا به عبارتی انجمن برای حمایت از افرادی که از نظر فردی بین کالبد درونی و فیزیک بدنیشان هماهنگی وجود ندارد و فرد در بین این دو اختلال دارد تشکیل شده است.
آغاز به کار رسمی اولین شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در کشوردر نشست خبری شبکه ملی موسسات نیکوکاری وخیریه مطرح شد
آغاز به کار رسمی اولین شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در کشور
مدیرعامل شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه گفت:برای بالا بردن سطح دانش سمن ها و موسسات خیریه، استقرار سازمان شبکه، اجرای یک پروژه ملی به ویژه در حوزه کارآفرینی و اشتغال و برگزاری کنفرانس ملی برای موسسات نیکوکاری از اهداف برنامه ریزی شده شبکه ملی موسسات نیکوکاری در سال جاری است.
باوجود تفاوت اهداف، خط کشی آشکاری  در میان نیت و هدف اصلی خیریه ها وجود ندارددر گفتگو با صورت وطن گرفت/ تشریح اقدامات موسسه خیریه نیک گامان جمشید:
باوجود تفاوت اهداف، خط کشی آشکاری در میان نیت و هدف اصلی خیریه ها وجود ندارد
مدیر عامل موسسه خیریه نیک گامان جمشید گفت: موسسات خیریه نقش ''لولا'' را مابین خیران و نیازمندان ایفا می کنند و هر اندازه این نقش توسط موسسات در یک فرایند به خوبی ایفا شود نتاج ملموس و دراز مدت ماندگارتری را در جامعه نشان خواهد داد که پیرو آن در آینده جامعه با آسیب های کمتری مواجه خواهد بود.
 
 
عكس روز
 
گزارش تصویری از برگزاری جشن 25 سالگی محک
 
 
 
آخرین اخبار
 
کودک‌آزاری در مناطق حاشیه‌ای به بهانه حادثه "ستایش" و "دختران اعظم" بررسی شد
ممنوعیت فعالیت همزمان دانشجویان در شورای صنفی و تشکل‌‌های سیاسی در آیین‌نامه جدید شورای صنفی دانشگاه‌ها تصویب شد
برگزاری نشست پژوهشی زنانگی و ساختار‌های محدود‌کننده در تهران
نشست هم اندیشی برای برنامه ریزی روز جهانی علیه کار کودک
حضور پدرانه پدرسالار در جشن 25 سالگي محك
یازدهمین جشن "هم کلاسی سلام" توسط موسسه کنشگران پارس در گرگان برگزار شد
شکنجه حیوانات یکی از نشانه های سه گانه تمایل به آدم کشی در بزرگسالی است
اشرف بروجردی: بر نقش رسانه‌ها در بازنمایی هویت زنان تاکید کرد
نشست‌ گفتگوی آزاد کانون همیاران جوان دشتستان با موضوع خلاقیت و کارآفرینی برگزار شد + تصاویر
برگزاری کارگاه آموزشی "اختلالهای خواب در طیف اوتیسم"
انتخابات کانون دانشجویان نو اندیش اینده ساز افغانستان (ادنا) برگزار شد
فاصله شعار تا عمل؛ برنامه‌هایی برای توان‌افزایی زنان در کشورهای کمترتوسعه‌یافته
برنامه اقدام مشترک زیست محیطی ایران و سازمان ملل امضا شد
فراخوان مشارکت در برگزاری جشنواره افغانستان شناسی
سفیران ام‌اس ایران؛ آتنه فقیه‌نصیری و ایوانکوویچ
ورود معصومه ابتکار به نایروبی برای شرکت در دومین مجمع محیط زیست ملل متحد/ شرکت در نشست های اجلاس و ملاقات با عالی ترین مقام محیط زیستی افغانستان درباره هامون
نخستین همایش مسئولیت های اجتماعی بنگاه های اقتصادی فردا در تهران برگزار می شود
تجلیل از انجمن بچه‌های شهر باربد شهرستان جهرم به عنوان سمن برگزیده استان فارس
برگزاری "نشست ازدواج در سنین پایین" در تهران
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: لزوم احداث دبیرخانه های مبارزه با فقر و آسیب های اجتماعی در استان ها
كامكارها در شادى ٢٥ سالگى محك نواختند
راه اندازی "کمپین پاسخ" در راستای حمایت از سمن ها/ حمایت بیش از 180 سازمان مردم نهاد
انقراص ببر مازندران در قالب داستانی عاشقانه و تراژیک/ نخستین اکران خصوصی فیلم مایا
نمایشگاه صنایع دستی در بندرعباس به نفع زنان سرپرست خانوار و کودکان کار برگزار شد
راه اندازی سرویس آنلاین حمایت از گونه های در معرض خطر انقراض توسط سازمان ملل
اجراي برنامه پاكسازي طبيعت در استان فارس به همت پاکسازان طبیعت
اگر شبکه‌ای وجود داشت مشکلات‌مان حل می‌شد
صادقی تاکید کرد؛لزوم بهره گیری از ظرفیت سمن ها برای مقابله با آسیب های اجتماعی
اجراي برنامه فرهنگسازی در نخستین جشنواره ملی شکرانه برداشت چای در استان گیلان
راهکار اساسی در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی تقویت سمن هاست
برگزاري برنامه ﺭﻓﺘﮕﺮﺍﻥ طبيعت در استان قزوین
میزکار در تسهیل امور ثبت سازمان‌های مردم‌نهاد تشکیل شد
برنامه های متنوع برای فرهنگسازی و کاهش آلودگی های زیست محیطی در استان مازندران اجرا می شود
معضل اجتماعی یا سبک جدید زندگی در ایران؛ ازدواج سفید؟
توسط مرکز پژوهش‌های مجلس؛ انتشار کتاب مشروح مذاکرات مجلس در مورد زنان و خانواده
فراخوان مشارکت انجمن های محیط زیستی در تهیه برنامه های تلویزیونی تالاب های ایران
تالاب بیشه دالان تبدیل به منبع تولید پساب و زباله شده است
سمن‌های فعال بایستی با اعطای امتیاز تشویق شوند
برگزاری سومین جشن بزرگ بازیافت به همت رفتگران طبيعت استان فارس
لزوم استفاده از ظرفیت سمن ها در حل بحران ها
بازپس گیری ساختمان سمن‌ها با ممانعت دست‌های پشت پرده روبروست
برگزاری دومین کارگاه آموزشی اطفاء حریق جنگل ها و مراتع در کوهدشت
فراخوان مشارکت در فعالیت های عام المنفعه طرح "داوطلب"
برنامه ویژه پاكسازي و فرهنگسازی توسط رفتگران طبيعت در استان تهران اجرا می شود
کارگاه تولید محصولات چرمی برای حمایت از زنان سرپرست خانوار راه‌اندازی می شود
اجرای برنامه کوه نوردی و پاکسازی محیط زیست در استان البرز
شکل‌گیری سمن‌های فعال در حوزه رفع بی‌سوادی و کم سوادی ضروری است
آغاز دومین مجمع محیط زیست ملل متحد در نایروبی
معاون سازمان محیط زیست بر تاسیس باشگاه محیط زیست و طبیعت تاکید کرد
رتبه اول ایران درخاورمیانه؛ آمارنگران کننده ازابتلای ایرانی ها به ام اس
یک فعال حوزه زنان تاکیدکرد: ایجاد رابطه دو سویه میان مردم و زنان مجلس ضروری است
از خاموشی جامعه مدنی تا جای خالی سازمان‌های حمایت‌گر...
دریافت آثار جشنواره «زن، خانواده، رسانه» تا 30 خرداد
بازدید از موزه تنوع زیستی تهران توسط انجمن درخت کاران البرز
محك نماد ممتازي از فعاليت‌ در امور خيريه است
آغاز به کار اجلاس جهانی فعالیت‌های بشردوستانه در ترکیه
نگاه گیشه‌ای رسانه‎ها در حوزه زنان و خانواده زیر تیغ انتقاد
راه اندازی گروه تلگرامی برای پرسش و پاسخ کودکان دارای اتیستیک توسط "کمپین صدایم شو" + لینک
مطالبه جدی جامعه راه اندازی مهدکودک در ادارات است
آسیب های اجتماعی زنانه شده است
نشست "چگونه بر مشکلات رابطه زناشویی ناشی از سرطان پستان غلبه کنیم" برگزار می شود
باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست تشکیل شد
معاونت زنان یا وزارت جوانان؛ متولی آسیب‌های اجتماعی دختران؟
برگزاری نشست علمی تخصصی دسفروشی و مساله رفاه در تهران
ظریف در اختتامیه جشنواره فیلم سبز : حفظ محیط زیست نیاز به همکاری همگی ما دارد / خشونت و تندروی هیچ جایی در فرهنگ ایران ندارد
افتتاح دفتر نمایندگی انجمن حمایت از بیماران لوپوس در گرگان
برای اولین بار در تقویم زیست‌محیطی جهان روز جهانی مهاجرت ماهیان ثبت شد
مهمترین خواسته های سازمان های مردم نهادتشکیل خانه سمن هاست
عضویت 2 میلیون کشاورز در تشکلهای کشاورزی
دومین نشست از سلسله نشست‌های "معلولیت؛ چالش‌ها و سیاست‌ها در ایران" با عنوان "حقوق اجتماعی افراد دارای ناتوانی"
برگزاری نشست سمن نگاری توسط انجمن انسان شناسی ایران در تهران
سی و یکم اردیبهشت روز جهانی گونه های در معرض انقراض
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری زیست محیطی بین استان‌های ایلام و واسط عراق
آغاز به کار رسمی انجمن دوستی ایران و روسیه در سن‌پترزبورگ
کارگاه آموزشی مشاوره ازدواج برگزار شد + تصاویر